Nauvon laatan paljastus 19.5.2021

Yhdistyksemme tuki taloudellisesti Panssarilaivojen perinneyhdistyksen hanketta, jonka tuloksena paljastettiin merivoimien toiminnasta kertova laatta Nauvon kirkonkylän uimarannan lähistölle. Tilaisuus oli koronarajoitusten vuoksi varsin pienimuotoinen. Maanomistajaa Paraisten seurakuntaa edustivat kirkkoherra Juho Kopperoinen ja kiinteistöpäällikkö Jim Karlsson. Tämän lisäksi paikalla olivat mm. Rannikkolaivaston komentaja, kommodori Jukka Anteroinen sekä kummankin yhdistyksen puheenjohtajat Eero Auvinen ja Juhani Toikka.

Seremonian ajan laatan paljastuspaikan edustalla vieraili ohjusvene Raahe.

Eero Auvinen ja Matti Ketola valmiina laatan paljastukseen.

Eero Auvinen kertoo Nauvon ankkuripaikan historiasta ja merkityksestä merivoimille.

Perinneyhdistysten puheenjohtajat Eero Auvinen ja Juhani Toikka.